Predstavnici Naučno‑tehnološkog parka Crne Gore učestvovali su na 3. Regionalnoj radionici digitalnih inovacionih habova (Digital Innovation Hubs Regional Workshop), održanoj u Naučno‑tehnološkom parku Niš od 11. do 12. juna. Događaj su organizovali Regional Cooperation Council (RCC) i Evropska unija, a prateći program obuhvatio je i najavu 9. Foruma naprednih tehnologija 2025 – TechMomentum.
Naš tim činili su Radivoje Drobnjak, menadžer za programske aktivnosti, i Vladan Mašanović, saradnik u istom sektoru. Oni su aktivno učestvovali u radionicama „Mapping Regional DIHs Strengths & Lessons Learned“ i „Designing the Future Instruments for DIHs“, zajedno sa predstavnicima digitalnih inovacionih habova Zapadnog Balkana.
Dok se na sesijama razgovaralo o identifikovanju ključnih prednosti, nedostataka i prilika unutar regionalnog inovacionog ekosistema, poseban je akcenat stavljen na sinergiju i međuregionalnu saradnju. Učesnici su analizirali lekcije naučene iz dva prethodna programa podrške DIH‑ovima (2023. i 2024.), prepoznali najbolje prakse i nove izazove te razmotrili studije slučaja iz različitih centara. Ovakav pristup postavlja temelje za razvoj prilagođenih instrumenata podrške koji će dodatno podstaći održivi rast i konkurentnost regiona.
Pored toga, naši predstavnici prisustvovali su i predakceleracijskom programu „Launcher“, koji realizuje NTP Niš s ciljem pripreme start‑ap timova za dalji razvoj i investicione prilike.
Učešće na ovakvim događajima jača regionalnu saradnju, omogućava razmjenu iskustava i unaprjeđuje podršku koju digitalni inovacioni habovi pružaju inovativnim kompanijama u procesu digitalne transformacije.